روایت

بحث‌هایی که دونالد ترامپ به وجود آورد/ راز‌های تاریک “تجاوز جنسی” امریکایی

آخرین اتهام‌ها علیه دونالد ترامپ جنجال ملی مهمی درباره سوءاستفاده از زنان ایجاد کرده است.

ترامپ شدیدا این اتهام‌ها را رد کرده است، اما زنان از ترامپ روی برگردانده‌اند. شانس او در پیروزی و راه یافتن به کاخ سفید در حال کاهش است و ستادش سرشار از بی‌نظمی است. پس بیایید به برخی سوال‌های موجود درباره اذیت و آزار زنان را بررسی کنیم؛ زیرا نشان‌دهنده چیزی فاسد در جامعه هستند.

چرا باید آزار و اذیت زنان را تحمل‌ کنیم؟

بسیاری از زنان به‌خصوص در زمان اشتغال، با مردانی روبرو می‌شوند که سخنان و اعمالی دارند که از لحاظ جنسی نامناسب است. شایان‌ذکر است که دونالد ترامپ، بیل کلینتون و دومینیک استراوس کان با اتهامات متعددی روبرو بوده‌اند؛ اما چنین اتهاماتی هرگز به باراک اوباما، جورج بوش و یا رونالد ریگان وارد نشد. اکثر مردان دست به چنین اعمالی نمی‌زنند؛ اما زن‌ها خیلی زود می‌فهمند با چه مردانی در دفتر کار تنها نشوند.

مردان در پست‌های مهم و قدرتمند بسیار خطرناک‌ترند؛ زیرا هرچه قدرتمندتر باشید افراد کمتری به شما نه می‌گویند. این موضوع در تمام جوامع و زمینه‌ها حاکم است؛ در کسب‌وکار، سیاست، ارتش، خدمات مدنی و حتا خبرنگاری.

راشل کروکز می‌گوید زمانی که دونالد ترامپ بدون رضایت او را بوسید، بیست‌ودو سال داشت. او برای کار به دیدن او رفته بود. زمانی که ترامپ از او شماره تلیفونش را خواست، راشل تسلیم شد و به قول روزنامه تایمز دلیلش “تسلط ترامپ بر او” بوده است. گاهی برخی مردان نیز توسط همکارهای زن در موقعیت‌های ناراحت و معذب‌کننده قرار می‌گیرند. اما مقیاسش غیرقابل مقایسه است.

برای زنانی که از آزار جنسی شکایت می‌کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟

همکاری در نیویارک‌تایمز از مصاحبه با زنانی می‌گوید که توسط بوکوحرام اسیر شده بودند: آن‌ها شکنجه و ضرب و شتم را تأیید می‌کردند اما قسم می‌خورند که مورد تجاوز قرار نگرفته‌اند. این زنان می‌دانستند که اگر این موضوع را تأیید کنند، هرگز نمی‌توانند به خانه برگردند.

امریکا نیجریه نیست، اما در امریکا هم زنانی که از تجاوز سخن می‌گویند دروغ‌گو و بی‌آبرو خطاب می‌شوند. ترامپ نیز دقیقا همین کار را کرده است. شاکیان را “افراد وحشتناکی” خوانده و گفته که خبرنگار مجله تایمز آن‌قدر جذاب نبوده که بخواهد به او تجاوز کند. درواقع ترامپ با برچسب زدن به او با عنوان “انسانی نفرت‌انگیز” ثابت کرد که تمام حرف‌های این خبرنگار درست بوده است.

آزار و اذیت زنان از آنچه فکر می‌کنیم بیشتر و شایع‌تر است. نمونۀ زیادی در طول تاریخ وجود دارد که زنان مورد تجاوز قرارگرفته‌اند و هیچ‌کس محاکمه نشده است. درواقع همیشه این‌گونه تصویرسازی شده که زنان به‌دروغ مدعیِ آزار و اذیت هستند و مردها عواقب قانونی آن را تحمل می‌کنند. این وزنه به‌شدت علیه زنان است.

 

چرا زنان بی‌آبرو می‌شوند؟

ترامپ گفت که اگر بیش از سه دهه پیش به جسیکا لیدز تجاوز کرده بود، او خیلی پیش‌تر این موضوع را مطرح می‌کرد. اما جسیکا می‌گوید که در آن دوران این آزار را هزینه زنی شاغل بودن می‌دانست. او به مجله تایمز گفت: “سال‌ها این اذیت و آزارها را تحمل کردیم. به ما آموخته‌شده بود که تقصیر ماست.”

اکنون خانم لیدز که 74 سال دارد، می‌گوید که به دلیل انکارهای ترامپ در دومین مناظره ریاست جمهوری تصمیم به آشکارسازی گرفت. بسیاری از زنان این موضوع را پنهان می‌کنند؛ زیرا تحقیرآمیز است. معمولا از این زنان پرسیده می‌شود “چرا نگفتید نه؟” اما این روش تنها راهی برای سرزنش قربانی و انتقال گناه از فرد متجاوز است. تنها کسی که اینجا باید شرمنده باشد آن مرد است.

بی‌بی‌سی ورلد/ فرادید

 

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا