خبر

افغانستان خواستار عضویت ناظر در شورای همکاری کشورهای ترک‌تبار شد

راه مدنیت: وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرد که محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه با ارسال نامه‌‌یی به بغداد امرییف، دبیرکل شورای همکاری کشورهای ترک‌تبار خواستار کسب عضویت ناظر افغانستان در این شورا شده است.

این وزارت امروز چهارشنبه (۱۵ثور) با نشر خبرنامه‌یی گفته که امیرمحمد رامین، سفیر افغانستان در ترکیه این نامه را به‌صورت حضوری به دبیرکل شورای همکاری کشورهای ترک‌تبار تقدیم کرده است.

در ادامه آمده که آقای اتمر در این نامه خواستار گسترش همکاری‌های فرهنگی، آموزشی و اقتصادی افغانستان با اعضای شورای همکاری کشورهای ترک‌تبار براساس دیدگاه محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور شده است.

وی این اقدام را گام مهم در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌‌یی در حوزۀ تمدنی مشترک که افغانستان با اعضای این شورا دارد، خوانده است.

همچنین در خبرنامه تاکید شده که دبیرکل شورای همکاری کشورهای ترک‌تبار با قدردانی از این نامه‌ٔ وزیر امور خارجه، ابراز تمایل جانب افغانستان برای تاسیس و تقویت همکاری بیشتر با این شورا و کشورهای عضو آن را گام مهم در تقویت همکاری‌های منطقه‌‌یی میان افغانستان و کشورهای عضو این شورا دانسته است.

شورای همکاری کشورهای این شورا در سال ۲۰۰۹ایجاد شد. ترکیه، ازبیکستان، آذربایجان، قزاقستان و قیرغیزستان عضو این شورا می‌باشند. هنگری نیز عضویت ناظر این شورا را دارد.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا