گزارش

رییس سابق اطلاعات سعودی: هیچ قهرمانی در درگیری حماس و اسراییل وجود ندارد

مدنیت مدیا: رییس سابق اطلاعات عربستان سعودی در سخنانی تاکید کرده که اسراییل و حماس به‌دلیل اقدامات‌شان علیه غیرنظامیان باید محکوم شوند، اما معتقد است که فلسطینی‌ها حق دارند در برابر اشغال نظامی اسراییل مقاومت کنند.

شاهزاده ترکی الفیصل، «هدف حماس به اهداف غیرنظامی از هر سن یا جنسیتی را که متهم به آن می‌شود» محکوم کرد و گفت که این اقدام‌ها برخلاف دستورات اسلامی در مورد آسیب رساندن به غیرنظامیان و هتک حرمت مکان‌های مورد احترام است.

ترکی الفیصل با بیان این سخنانش در یک گردهمایی در انستیتیوت سیاست عمومی بیکر در دانشگاه رایس در هیوستون امریکا افزود: «به همین ترتیب، من بمباران بی‌رویه برغیرنظامیان فلسطینی در غزه و تلاش برای راندن اجباری آن‌ها به سینا را محکوم می‌کنم.»

شاهزاده ترکی که زمانی به‌عنوان دیپلمات ارشد پادشاهی در ایالات متحد و بریتانیا خدمت می کرد، افزود: «همه افراد تحت اشغال نظامی حق دارند در برابر اشغال مقاومت کنند؛ حتا از نظر نظامی.»

اما او ضمن این سخنانش، این رویکرد را برای فلسطینیان مفیدتر دانسته است. من گزینه دیگر را ترجیح می‌دهم: «شورش مدنی و نافرمانی، امپراتوری بریتانیا در هند و امپراتوری شوروی در اروپای شرقی را از بین برد.»

در روز هفتم اکتوبر سال جاری، شبه‌نظامیان حماس از مرز غزه عبور کردند و به شهرک‌های اسراییلی رفتند و بیش از هزار اسراییلی از جمله سربازان و غیرنظامیان که در میان آنان شهروندان دیگر کشورها نیز وجود داشتند را کشتند.

پس از این حمله، دولت اسراییل متعهد شده که حماس را از بین ببرد و از آن زمان تا کنون به بمباران غزه ادامه داده است.

شاهزاده ترکی هم‌چنین از واکنش‌های متفاوت نسبت به اقدامات فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها در جریان درگیری‌ها انتقاد کرد و گفت: سیاست‌مداران غربی وقتی اسراییلی‌ها توسط فلسطینی‌ها کشته می‌شوند، اشک می‌ریزند، اما وقتی اسراییلی‌ها فلسطینی‌ها را می‌کشند، حتی از ابراز ناراحتی خودداری می‌کنند.»

گلوله‌باری دوطرفه میان شبه‌نظامیان حماس و اسراییل تا کنون هزاران قربانی؛ به‌خصوص از میان افراد ملکی و بیشتر از زنان و کودکان گرفته است. این وضعیت هم‌چنین باعث شده که صدهاهزار تن از شهروندان غزه برای در امان ماندن از جنگ، خانه‌هایشان را ترک کنند و آواره شوند.

بر بنیاد آخرین گزارش‌ها، دفتر سازمان ملل برای امور هماهنگی‌های بشردوستانه اعلام کرد که حدود ۱.۴میلیون نفر در غزه آواره شده‌ و بیش از ۵۴۴هزار نفر در ۱۴۷پناهگاه اضطراری سازمان ملل اسکان داده شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا