ترجمه

امریکا با وجود ناامیدی از طالبان، به مذاکره دربارۀ ذخایر ارزی افغانستان متعهد است

منبع: Reuters

بر اساس گزارش سه منبع معتبر، اداره رییس‌جمهور بایدن با وجود حضور آخرین رهبر القاعده در کابل و کشیده‌شدن پای طالبان و بانک مرکزی، بر جهت پیشرفت مذاکرات در مورد آزادسازی ذخایر ارزی این کشور فشار خواهد آورد. اتخاذ تصمیم در مورد ابتکار کمک به ثبات و پایداری اقتصاد فروپاشیدۀ افغانستان، نشان‌دهندۀ افزایش نگرانی‌های امریکا درباره یک بحران انسانی است؛ طوری‌که ملل متحد هشدار داده: نزدیک به نیم جمعیت 40میلیونی افغانستان در زمستان آینده با «گرسنگی شدید» روبه‌رو خواهند بود.

بر اساس گزارش ماه گذشته رویترز، ایالات متحد در تلاش برنامه‌ا‌ی است که میلیاردها دالر ذخیرۀ ارزی بانک مرکزی افغانستان را در یک صندوق امانتی به سوییس انتقال دهد. پرداخت آن توسط یک هیات مدیرۀ بین‌المللی و با کنار گذاشتن طالبان که بسیاری از رهبران آن‌ها تحت تحریم ایالات متحد و ملل متحد قرار دارند، صورت می‌گیرد. دو منبع به شرط افشا نشدن‌شان به رویترز گفته‌اند: مقام‌های وزارت خارجه و خزانه‌‌داری ایالات متحد به تاریخ 11 آگوست در یک جلسه – دقیقا 12روز بعد از کشته‌شدن ظواهری رهبر القاعده در بالکن مخفی‌گاهش در شهر کابل توسط هواپیمای بدون سرنشین سازمان استخباراتی امریکا (CIA)- با وجودی که از سرعت گفتگوها ناامیده شده، ولی به مذاکرات ادامه خواهند داد.

یک مقام ایالات متحد گفته که طالبان و “دافغانستان بانک” سریع عمل ‌نمی‌کند. وزارت خارجه از ابراز نظر در مورد جلسه خودداری کرده، اما یک منبع معتبر به شرط افشا نشدن نام‌اش برگزاری چنین جلسه‌ای را تایید کرده است. منبع افزود: حمله اخیر، تعهد ایالات متحد را برای ایجاد یک صندوق امانتی بین‌المللی تغییر نداده و «با همان سرعت و اشتیاق قبل از حمله کار می‌کند.»

وزارت‌خانه‌های خارجه و اطلاعات طالبان و بانک مرکزی افغانستان به تماس‌های درخواستی پاسخ ندادند. مقام‌های ایالات متحد همچنان برنامه صندوق امانتی را با مقامات سوییس و طرف‌های دیگر بحث نموده است. زمانی‌که امریکا و کشورهای دیگر، کمک‌های‌شان را به تعقیب تسلط طالبان بر کابل در 15 آگوست سال 2021 که 70درصد بودجه حکومت پیشین را تمویل می‌کردند، توقف داد، بحران اقتصادی و انسانی در افغانستان عمیق‌تر شد و آخرین سربازان خارجی به رهبری ایالات متحد بعد از جنگ 20ساله خارج شدند.

واشنگتن همچنین ارسال پول فزیکی را متوقف کرد که در نتیجه، سیستم بانکی افغانستان فلج گردید و حدود 7میلیارد دالر ذخیره ارزی آن در ریزرف بانک ایالات متحد در نیویارک منجمد شد. در ماه جنوری رییس‌جمهور بایدن فرمان کنار گذاشتن نیم آن را «برای استفاده مردم افغانستان» صادر کرد. حدود 2میلیارد دالر دیگر ذخیرۀ ارزی افغانستان در بقیه کشورهای جهان نگهداری می‌شود.

در ابتدا مبلغ 3.5میلیارد دالر به صندوق امانتی ریخته خواهد شد که در آینده برای مقروضیت‌های باقی‌مانده افغانستان از بانک جهانی، چاپ پول افغانی و پاسپورت که موجودی هر دوی آن‌ها رو به اتمام است، پرداخت خواهد شد. باقی‌مانده مبلغ 3.5میلیارد دیگر آن در دعاوی علیه طالبان که ریشه در حملات 11سپتامبر سال2001 در ایالات متحد دارد، مورد مناقشه قرار گرفته است، اما دادگاه می‌تواند که در مورد آزادسازی آن نیز تصمیم بگیرد.

ذخیره ارزی نیز در نهایت می‌تواند برای سرمایه‌گذاری مجدد در بانک مرکزی افغانستان استفاده شود تا ظرفیت‌هایش را برای تنظیم ارزش افغانی، مبارزه با تورم و تهیه پول فزیکی جهت واردات تقویت کند. اما بعد از کشته‌شدن ظواهری، وزارت خارجه امریکا سرمایه‌گذاری مجدد بالای بانک مرکزی افغانستان را استثنا نمود و آن را «یک گزینه کوتاه‌مدت» در نظر گرفت و پناه‌دادن به رهبر القاعده را نقض پیمان خروج عساکر در سال2020 ایالات متحد می‌داند. این رفتار طالبان نگرانی‌ها را «مبنی بر انتقال وجوه به گروه‌های تروریستی» بیشتر ساخته است.

شبه‌نظامیان بانک مرکزی

به گفته دو منبع به نقل از مقامات ایالات متحد طوری‌که در جلسه متذکره نقل شده، پیشرفت گفتگوها به‌دلیلی با مشکل روبه‌رو گردیده که طالبان در برابر خواست‌های مورد پشتیبانی جامعه جهانی از خود مقاومت نشان داده‌اند. یکی از خواست‌ها جابه‌جایی دو مقام شبه‌نظامی ارشد بانک مرکزی است -یکی از آن‌ها در تحریم ایالات متحد و ملل متحد قرار دارد- دومی، استخدام افراد مسلکی و با تجربه برای کمک به ایجاد اعتماد می‌باشد که بانک از مداخله طالبان مصوون بماند.

بر اساس گزارش منبع، طالبان و بانک مرکزی به‌صورت رسمی در مورد منصوب‌شدن ناظران برنامه ضد پول‌شویی در بانک مرکزی موافقت نکرده‌اند، با اینکه در اصول پذیرفته‌اند. منبع افزود: نمونه‌هایی از آنچه آن‌ها به‌عنوان ناسازگاری طالبان و بانک مرکزی توصیف کرده، ارایه کرده‌اند. آن‌ها به‌شمول برنامۀ زیر نظر ملل متحد که وجوه کمک‌های بین‌المللی به‌شدت مورد نیاز توسط بانک جهانی را به موسسات امدادرسانی در کابل همکاری کنند، رد کرده‌اند.

به گفته منبع: مقامات در جلسه یادآوری نمودند که واشنگتن در ماه مارچ از کشورهای دیگر تقاضا کرد بانک‌های خصوصی را تشویق کنند تا نمایندگی‌های‌شان دوباره در افغانستان فعال و انتقالات بین‌المللی با سهولت انجام شود. بر اساس منبع متذکره: «تمایل زیادی برای اطلاع‌رسانی» از طریق سفارتخانه‌های ایالات متحد در یادداشت‌های دیپلماتیک وجود نداشت. به گفته مقامات: بی‌میلی تا حدی به‌دلیل عدم حضور ناظران مستقل ضد پول‌شویی در بانک مرکزی افغانستان است.

نویسنده: جان‌تان لندی
مترجم: علی‌دوست شهاب
لینک اصلی:
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/exclusive-us-commits-afghan-asset-talks-despite-frustration-with-taliban-sources-2022-08-22/

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا