طنز

پهلوانی که پنبه شد!

همان‌طور که همه شما دیدید دیروز آقای مرتضوی پس از فتیله‌پیچ‌شدن (خودش که می‌گوید از پشت زدند و ناجوان‌مردانه بوده است!) توسط مجری فراخبر طلوع و آقای شیوای شرق مقابل چشم  میلیون‌ها نفر کتابچه‌گک خود را برداشت و به سمت خارج از استودیو رفت.

همیشه عاشق صحنه‌های چالشی این‌شکلی هستم، ولی از شبکه طلوع خواهشم این است که وقتی می‌خواهند کسی را غروب بدهند، از فلم‌برداران حرفه‌یی و خلاق استفاده کنند. فلم‌بردار حتا در حد هندی‌ها از خودش خلاقیت نداده بود. حداقل اینجا زوم می‌کرد روی چهرۀ مرتضوی و فلم رفتن ایشان را اسلوموشن می‌کرد. خیلی تاثیرگذار می‌شد. مردم هم فرصت بیشتری برای درک عمق ناتوانی مرتضوی و انتخاب فحش و کلمات رکیک پیدا می‌کردند.

قبل از واقعۀ خروج مرتضوی شاهد این بودیم که این پهلوان‌پنبۀ میدان ارگ به‌شدت در برابر مجری و شیوای شرق کم آورده است. به‌صورتی که قادر به حرف زدن نبود.

هرچند اینکه جناب شرق مرتب با شجاعت، صدای استعمار ارگ را خفه می‌کرد و به او اجازه حرف زدن نمی‌داد هم در ناتوانی مرتضوی بی‌تاثیر نبود، اما به هرحال مرتضوی سعی می‌کرد کم‌آوردنش را با تشکرکردن‌های بیهوده ماستمالی کند که در اینجا به ایشان اعلام می‌کنیم ما فهمیدیم و تلاشش مذبوحانه بوده است.

در هنگام خروج هم منتظر بودیم جناب مرتضوی همین‌طور که از جلوی شیوای شرق و مجری رد می‌شود یک جفت پس‌گردنی آبدار مهمان‌شان کند، ولی متاسفانه گویا آقای مرتضوی آن‌قدر از فرهنگ اصیل افغانی فاصله گرفته‌اند که همه این انتظارات از ایشان بیهوده است؛ نه فحشی، نه فضیحتی و نه هم لت‌وکوبی. هیچ!

من و دوستانم تصمیم گرفتیم کمپین «#مرتضوی پهلوان باید وزیر امور ملت‌داری شود» را راه بیندازیم.

بعدا هم مرتضوی اعلام کرد: «مرا با حیله و فریب به آن مکان بردند و اصلا قرار نبود آن طوری شود.»

درباره اینکه قرار بوده چطوری بشود هم چیزی نفرمودند، ولی حدس می‌زنیم که قرار بوده شاه‌حسین‌جان به ما کمی دلداری بدهد و بگوید: وضع ما چندان بد هم نیست، ولی با این استراتژی جدید، دیگر در دو ماه آینده، کشور از هر گونه فساد پاک‌سازی شده و افغانستان تبدیل به یک کشور پیشرفته و آباد می‌شود، ولی متاسفانه آن آدم مغرض (شیوای شرق) که معلوم بود اصلا به فکر روحیۀ مردم نیست، با حرف‌هایی در مورد فساد گسترده و باندبازی مافیایی حکومتی‌ها سعی در ایجاد ترس و دلهره، سیاه‌نمایی و فرار مغزها از افغانستان داشت.

او حتا گفت که کودکان پشتون، هزاره و تاجیک به‌خاطر فقر در کثافت‌دانی‌ها دنبال نان می‌گردند. معلوم بود که می‌خواهد این گونه جلوه دهد که فقط این سه قوم در افغانستان زندگی می‌کنند و بقیه حقی ندارند. به نظر می‌رسد آقای شرق از جایی فن دریافت کرده تا با ایجاد اختلاف قومی نگذارد به ما تذکرۀ برقی بدهند. هرچند وقتی برق نداریم ممکن است تذکره برقی هم کار نکند.

مرتضوی همچنین اعلام کرده، مجری و مهمان آدم‌های بی‌اطلاعی بودند و بهتر است شبکۀ طلوع در انتخاب مجری‌هایش فقط به مقبولی و خوش‌تیپی اهمیت ندهد (وگرنه بخش زیادی از مخاطبانش می‌روند و فقط روزنامه راه مدنیت می‌خوانند.) البته این گپ مرتضوی کاملا بی‌اساس است. بینندگان فقط به‌خاطر اطلاعات وسیع مجری فراخبر، بینندۀ این برنامه هستند.

گزنه/ طنز راه مدنیت

نویسنده: فرشته حسینی

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا