طنز

حکومت انتیک‌ها/ آیا تا به حال به موزیم رفته‌اید؟

آیا تا به‌حال به موزیم رفته‌‌اید؟ اگر نرفته‌اید، حتمن بروید. آنجا آدم با چیزهای جالبی روبرو می‌شود. چهار تا چیز زیر خاکی می‌بینید. لباس‌ها و وسایل عجیب و غریب که اجداد شریف‌مان استفاده می‌کردند. حتا ممکن است استخوان‌های موجود تاریخی به‌نام دایناسور را هم ببینید. دایناسورها موجوداتی خیلی با ابهت و با شکوه بودند، ولی متاسفانه نتوانستند با شرایط سیاسی زمانه خود سازگار شوند و منقرض شدند. از دایناسورها امروزه فقط همین اسکلت‌ها به جا مانده است.

اما اگر از آن دسته آدم‌های تنبلی هستید که دوست ندارید از خانه بیرون بروید، می‌توانید به جای رفتن به موزیم در خانه بنشینید و از تلویزیون ادارۀ امور توسط دولت را دنبال کنید.  مخصوصن قسمت انتصابات دولتی را. یعنی شما به صورت زنده می‌توانید تعدادی انسان تاریخی و باستانی را ببینید که نه‌تنها زنده هستند و نفس می‌کشند، بل والی و سفیر هم می‌شوند و به ادارۀ امور هم می‌پردازند.

این دایناسورها… ببخشید آدم‌ها، کاملن بر اساس شایستگی‌های فردی  به این مقامات بالا می‌رسند و اصلن هم بحث پارتی یا پول و چیزهای کثیف دیگری از این دست «مثلن ارتباط خانوادگی» در بین نیست. از جمله شایستگی‌های فردی که می‌توان درباره این افراد نام برد، این است که این عزیزان، ساعت‌ها می‌توانند در سکوت و بی‌حرکت بنشینند یا خواب مرغی بزنند و بیهوده لابلای دست و پای بقیه را نگیرند تا مسوولان اصلی به کارشان برسند.

همچنین این سالخوردگان منبع غنی از اورانیوم خنثاشده‌اند! یعنی خیلی دانش و تجربه دارند، ولی صد افسوس که این تجارب به درد دنیای امروز نمی‌خورد. اما این مشکل از دنیای امروز است و به این عزیزان ربطی ندارد.

تنها مشکلی که در انتصابات ممکن است به‌چشم بخورد، این است که شاید آقایان چون چشم امید تمام اقارب و آشنایان به حساب می‌آیند، همه فرزندان و نواسه‌ها و نتیجه‌های خود را بر سر کار بیاورند که آن‌ هم خیلی بد نمی‌شود. چون در دنیای امروزی آدم جز به خانواده‌اش به کی می‌تواند اعتماد کند؟ شما خودتان فکر کنید. بعد هم مگر امکان دارد این معادن دانش و تجربه فرزندانشان را بد تربیت کنند؟ اگر خودشان صلاحیت دارند، فامیل‌شان هم از همان صلاحیت برخوردارند. شاید هم امروز زیاد خوب نباشند، اما مطمین باشید در آینده خوب می‌شوند. فقط باید کمی صبر و تحمل به خرج داد. گیریم در حد به باد رفتن ثروت و منابع کشور!

نکته بعدی این است که دولت بیدار و هشیار ما که قرار است نیروی جوان را به کار بگیرد و برای انتخاب افراد در پست‌های مهم از گروه سنی باستانی استفاده می‌کند. فقط لطف کند توضیح بدهد که منظورش اصولن از نیروی جوان چیست که گاهی که با خودمان خلوت می‌کنیم و به خودمان می‌گوییم: جوانی‌مان دارد این‌جا تلف می‌شود، بتوانیم در پاسخ به گوش خودمان بزنیم و جواب بدهیم: تو را چی به این حرف‌ها. هر وقت به سن والی زابل و بغلان و  میدان رسیدی حق اعتراض داری!

گزنه/ طنز روزنامه راه مدینت

نویسنده: فرشته حسینی

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا