اسلایدشوترجمه

چگونه با کسی که ادعای ریاست می‌کند تعامل کنیم؟

نحوۀ برخورد با یک همکار سلطه‌گر

نویسنده: *خوانا زامباس/ منبع: career addict

ترجمه: زهرا بهره‌مندی

همه ما همکاری داشته‌ایم که فقط دوست دارد به ما بگوید چه کاری انجام دهیم، خواه این کار باعث انتقال کارهای محوله آنها به ما شود یا صرف امر صادر کنند. آنها زهر محل کار هستند و یک محیط سمی برای همه افراد ایجاد می‌کنند.

با این اوصاف، شما احتمالا از این که یک همکار ریاست‌گر دارید که باید با او کنار بیایید، عصبانی شده‌اید و خوشبختانه برای شما، ما لیستی از بهترین تاکتیک‌ها را برای خلاصی از شر همکار کنترل‌کننده‌تان مهیا کرده‌ایم.

 1. آرام باشید

گفته شده است که آرام ماندن راحت‌تر از برخورد است، به خصوص وقتی صبر شما در مقابل همکار ارباب‌مانندتان به آخر رسیده باشید، اما چیزی بدتر از تلافی کردن و با عصبانیت با آنها روبرو شدن نیست. این کار نه تنها اوضاع را بدتر خواهد کرد؛ بل می‌تواند به قیمت از دست دادن وظیفه شما تمام شود.

افراد ریاست‌طلب معمولا نقش قربانی را بازی می‌کنند و با تایید گرفتن از مردم کامیاب می‌شوند، بنابراین حفظ آرامش در هر ماجرایی در محل کار، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 1. بر سر مواضع خود بایستید

اگر احساس می‌کنید همکارتان از شما سواستفاده می‌کند، منصفانه است که بر سر مواضع خود بایستید و از خود دفاع کنید. برای این کار می‌توانید درخواست آنها را شنیده، تصدیق کنید و سپس با مهربانی آن را رد کنید.

بگذارید فرض کنیم که همکار شما از شما خواسته است بخشی از وظایف او را بر عهده بگیرید؛ مثلا می‌توانید چنین چیزی را در پاسخ بگویید: «اگرچه به نظر می‌رسد پروژه جالبی باشد، اما با توجه به حجم کار فعلی، من نمی‌توانم کمکت کنم.» این جمله ساده می‌تواند شر آنها را از سر شما کم کند و حتی ممکن است برای همیشه دست از آزار شما بردارند.

 1. زبان بدن آنها را تقلید کنید

ما غالبا در مورد اهمیت زبان بدن در محل کار بحث می‌کنیم. به هر حال، اعمال رساتر از کلمات سخن می‌گویند و هنگام کار با یک همه‌چیزدان در محیط کار، می‌تواند چرخه کنترول را ایجاد یا از بین ببرد.

بنابراین، دفعه بعدی که هدف همکار قلدر خود قرار گرفتید، مطمین شوید که به‌هنگام هر نوع مکالمه، سرپا بایستید و با اعتماد به نفس زیاد به چشمان آنها نگاه کنید. این کار نشان خواهد داد که شما قدرتمند هستید و رفتار غیرمنصفانه را تحمل نخواهید کرد.

۴- قاطع باشید

زبان بدن با قطعیت همراه است. طرز ایستادن قوی و مطمین شما باید با لحنی به همان اندازه قانع‌کننده مطابقت داشته باشد.

من به شما نمی‌گویم که صدایتان را بلند کرده و با همکار بهانه‌گیر خود نبرد کنید، بل باید با آنها با لحنی معنادار صحبت کنید. آن‌قدر واضح و بلند صحبت کنید تا همکارتان بفهمد که شما وقتی برای ضایع کردن سر کارهای خسته‌کن آنها ندارید.

با در اختیار گرفتن شرایط، می‌توانید توضیح دهید که وقت کافی ندارید که کسی برای شما ایجاد مزاحمت کند و همچون یک کارآموز با شما برخورد کند؛ آن هم زمانی که خودتان حجم کاری و ددلاین‌هایی دارید که باید به آنها رسیدگی شود.

 1. از آنها سوال کنید

اگر هیچ یک از این اشاره‌های غیرمستقیم جواب نداد، ممکن است لازم باشد که مستقیم‌تر عمل کنید و از همکار خود در مورد رفتار آنها سوال کنید. آنها ممکن است حتی متوجه نباشند که چه می‎کنند و یک سوال ساده و صادقانه می‌تواند به این درام پایان دهد.

می‌توانید سوال کنید آیا دلیلی وجود دارد که او مثل رییس‌ها رفتار می‌کند یا می‌توانید مستقیم‌تر باشید و روی پروژه‌ها تمرکز کرده و بگویید: «من فکر کردم این پروژه فردی شماست که باید شما روی آن کار کنید. نه تنها برای من مهم نیست که به شما کمک کنم، بل وظایف خودم را هم دارم که باید در ابتدا سر آنها کار کنم!»

 1. مرزها را تعیین کنید

وقتی نوبت به محل کار می‌رسد، شما اکثرا مجبورید حد و مرزهایی را تعیین کنید تا مردم بدانند چه وقت می‌توانند مزاحم شما شوند. اگر دفتر کار خود را دارید، راه‌حل ساده است: فقط باید در اتاق‌تان را ببندید تا نشان دهید نمی‌خواهید مزاحم‌تان شوند.

با این حال بیشتر ما اتاق مستقل و دری برای قفل کردن نداریم، بنابراین باید در رویکرد خود مستقیم‌تر عمل کنیم. یک روش مفید این است که گوشکی خود را در گوش‌تان بگذارید تا نشان دهید چه زمانی نمی‌خواهید مزاحم‌تان شوند. اما اگر این کار جواب نمی‌دهد، شاید لازم باشد که مستقیم‌تر رفتار کنید و از همکار رییس‌مانند خود بخواهید مکالمه یا جریان کار شما را قطع نکند.

 1. به آنها یادآوری کنید رییس چه کسی است

اغلب اوقات، به افراد سلطه‌گر فقط باید یادآوری کرد که رییس واقعی چه کسی است. از آنجا که آنها بسیار مشتاق به رهبری هستند، در قبال مسوولیت‌های کوچکی که دارند کلافه می‌شوند و از آن به نفع خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر در یک شرکت تازه وارد باشید، غالبا قربانی یک همکار سلطه‌جو خواهید بود. آنها می‌دانند که شما مشتاقید تا تصویر خوبی از خود نشان دهید و بیشتر امکان دارد که کارهای ناخوشایند آنها را برایشان انجام دهید.

با این اوصاف، شما باید متوجه سلطه‌جویی آنها شوید؛ به آنها یادآوری کنید که شما زیردست آنها نیستید و از رییس خود دستورالعمل می‌گیرید. حتی می‌توانید به آنها بگویید اگر به کمک شما نیاز دارند، ابتدا باید با سرپرست شما مشورت کنند.

 1. مکاتبه کنید

برای جلوگیری از درگیری لفظی، بهترین کار این است که با همکار ریاست‌طلب خود از طریق متن رابطه برقرار کنید. شما می‌توانید قبل از اینکه پاسخ دهید، حرفی بی‌ادبانه بزنید که در آخر کار از گفتنش پشیمان شوید، کمی مکث کنید. این کار نه تنها از تنش‌های بالا جلوگیری می‌کند، بل به شما اطمینان می‌دهد که مدرکی برای اثبات خواسته‌ها و دستورالعمل‌های آنها دارید؛ اگر قصد دارید آنها را به منابع بشری گزارش دهید این امر ضروری است.

 1. صادق باشید

اگر تلاش‌های شما برای تغییر وضعیت ناکام مانده، وقت آن است که از طریق یک گفتگوی صادقانه با همکار خود روبرو شوید. از او بپرسید آیا می‌توانید یک گپ خصوصی داشته باشید و با آنها در مورد اینکه چگونه رفتارشان بر روابط کاری شما تاثیر می‌گذارد گپ بزنید.

به احتمال زیاد همکار شما در حین مکالمه حالت دفاعی پیدا می‌کند، بنابراین از خطاب قراردادن مستقیم و گفتن «تو…» دوری کنید. در عوض، در مورد این گپ بزنید که چگونه رفتار آنها بر حجم کار و ضیاع وقت شما تاثیر می‌گذارد. اگر آنها به اندازه کافی بالغ باشند، به اشتباه خود پی خواهند برد و دست از رفتار بدشان برمی‌دارند.

 1. پیشنهاد همکاری دهید

اکنون که سوتفاهم را رفع کرده‌اید، می‌توانید با هم سر یک پروژه کار کنید. از آنجا که هر دوی شما به دنبال یک نتیجه نهایی مثبت هستید، منطقی است که با هم متحد شوید و یک پروژه را با هم پیش ببرید. حتی ممکن است با کار تیمی به این نتیجه برسید که به عوض اختلافات، اشتراکات زیادی دارید.

 1. سعی کنید به آنها نزدیک شوید

خوب است که در خارج از محیط کار با همکاران خود آشنا شوید. گاهی ممکن است در ظاهر چنین به نظر برسد که آنها سر شما ریاست می‌کنند، اما در واقع فقط نحوه صحبت کردن یا رفتارشان این‌گونه باشد.

سعی کنید به بهانه بیرون رفتن برای نان چاشت یا نوشیدنی، با همکار خود به شکل عمیق‌تری آشنا شوید. نیازی نیست که بهترین دوستان شوید، اما ممکن است سرگرمی‌ها یا اهداف مشترکی پیدا کنید. ممکن است در عوض، آنها دست از تلاش برای کنترل شما در محل کار بردارند.

 1. به دنبال پشتیبانی مدیریت باشید

اگر همه راه‌های دیگر به شکست منجر شد، شما چاره‌‌یی جز حمایت خواستن از مدیر ندارید. هرچند لازم نیست زیاد قصه را بزرگ کنید. شما می‌توانید خیلی ساده از مدیر خود بپرسید که وظیفه همکار شما چیست و توضیح دهید که آنها مدام از شما می‌خواهند بخشی از کارشان را انجام دهید.

متناوبا، می‌توانید به آنها مشوره دهید که علاقه دارید پروژه‌های بیشتری را هدایت کنید؛ اما توضیح دهید احساس می‌کنید فرصتی پیدا نخواهید کرد؛ زیرا معمولا همکار کنترول‌کننده شما در کارتان وقفه ایجاد می‌کند یا به شما مجالی برای گپ زدن نمی‌دهد.

کار کردن با یک همکار ریاست‌جو اغلب این احساس را به شما می‌دهد که درگیر جنگ سختی هستید. وارد شدن به دفتر بیشتر مانند ورود به یک منطقه جنگی است تا یک محیط کاری، اما با دنبال کردن این مراحل مفید می‌توانید به تخریب پایان دهید و در نتیجه یک محیط کار شادتر داشته باشید.

پی‌نوشت

 * خوانا زامباس؛ مدیر محتوا و کارشناس شغلی است و در تیم تولید محتوای سایت careeraddict نقشی چندوجهی دارد.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا