طنز

پرکاری خر و مفت‌خواری یابو!/ توصیه‌های 8مارچی

یکی از خوبی‌های جهان سومی بودن؛ کار کردن خر و خوردن یابو است. (هیچ منظور بدی از به کار بردن کلمه خر ندارم، اما  در زبان فارسی برای فهماندن منظور، خیلی روی خر حساب شده. هر چه گشتم ضرب‌المثل آبرومندتری پیدا کنم، چیزی پیدا نکردم.)

یعنی مثلن شما می‌توانید زیر سایه هر درختی که خوش‌تان آمد بنشینید واز حاصل کار دیگران بخورید و بیاشامید و حتا اگر دلتان شد آن‌قدر زیاده‌روی کنید که دل درد بگیرید. اما بعد طوری وانمود کنید انگار این درخت را خودتان یا مادرتان کاشته‌اید.

منظورم این است که فردا هشت مارچ است و طبق حساب و کتاب‌های من، اکثر ما باید صاحب انگشتر، یا گوشواره یا حتا گردن‌بند جدیدی شویم. واقعن کی فکرش را می‌کرد زن‌های کارگر امریکایی حدود 150سال پیش به‌خاطر شرایط بدشان اعتصاب کنند، زن‌های دیگر جهان برایشان یادبود بگیرند و به این مسخره‌بازی‌ها ادامه دهند تا امروز ما زنان افغان حقوق از دست‌رفته‌مان را به شکل هدیه روز زن و وزارت زنان بگیریم؟

متاسفانه مردان امروزی هنوز که هنوز است، تن به مساوی بودن حقوق زن و مرد نداده و به همین راحتی زیر بار هدیه دادن نمی‌روند. برای همین من تحقیق کردم و برای ادامه مبارزات زنانه در 8 مارچ توصیه‌هایی دارم:

توصیه‌های عمومی

کتاب‌ها، مقالات و مطالبی که درباره زنان و مبارزات هشت مارچ نوشته ممکن است گمراه‌کننده باشد. از عقل خودتان استفاده کنید. این طور نمی‌شود که ما در مقابل آزادی و حقوقی که به دست می‌آوریم، چیزی را از دست بدهیم. فکرتان باشد ما هم مهریه می‌خواهیم. هم نفقه می‌خواهیم. هم آزادی و هم، همه چیزهایی که زن‌های خارجی دارند.

وزارت زنان همین طور که مگس می‌پراند، فقط فکرش باشد تعداد این مردهای موذی در ادارات زیاد نشود. آموزش را کی داده و کی گرفته؟ فعلن وقت این کارها نیست.

توصیه‌های خصوصی

اگر ازدواج کرده‌اید، همین امروز به شوهرتان تلیفون کنید و ماجرای دوست‌تان را تعریف کنید که چون شوهرش پارسال روز زن را فراموش کرده، زندگی‌شان نابود شده است. تاکید کنید که آن مرد هم‌اکنون معتاد شده و زیر پل سوخته به سر می‌برد. (اگر شوهرتان خواننده روزنامه ماست، لطفن کمی خلاق باشید و بلای دیگری سر شوهر دوست‌تان بیاورید.)

به گل راضی نباشید. مادیات مهم نیست، یعنی چه؟ روشنفکری و اکت‌های روشنفکرانه را بگذارید برای روزهای دیگر سال. اصلن به نظر من این چیزها را مردها از خودشان درآورده‌اند تا هشت مارچ را بپیچانند. قوی باشید و مکر مردان را به خودشان برگردانید.

اگر خواهان طلا هستید، سعی کنید یک امروز تا شب را درباره مادر شوهر، خواهر شوهر و سایر بستگان همسرتان اظهار نظر نکنید. نترسید. هیچ کس از اظهار نظر نکردن نمرده است. در ضمن این یک قسم حمایت از جنبش و مبارزات زنانه نیز به حساب می‌آید.

گزنه/ طنز راه مدنیت

فرشته حسینی

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا