طنز

به قدمت خود یونان!

شاید خبر نداشته باشید که ایالات تقریبن متحده افغانستان تا همین چندی پیش در یونان سفارت‌خانه نداشت. هرچند به نظر من لزومی هم نداشت در کشوری مثل یونان سفارت‌خانه داشته باشیم. از قدیم گفته‌اند مورچه چی است که کله و پاچه‌اش باشد.

درست است که تقریبن نصف افغان‌ها از راه یونان به اروپا فرار کرده‌اند، اما یونان هیچ وقت برای ما کشور مقصد نبوده است. شما یک افغان را پیدا کنید که یونان را در شان خود بداند. یونان خیلی که به خودش فشار بیاورد می‌تواند یک زینه شکسته در بالا رفتن ما از نردبان پیشرفت و ترقی به حساب بیاید.

حالا یک عده پیدا می‌شوند که بگویند یونان مهد روشنگری و فلسفه بوده است. باید به این عزیزان بگویم که هرچه بدبختی می‌کشیم زیر سر همین فیلسوف‌ها و متفکرین است. مادربزرگم که خدا بیامرزدش همیشه به من می‌گفت: زیاد فکر نکن. مغزت خشک می‌شود.

اگر فکر می‌کنید همین طوری بیهوده حرف می‌زده است نگاهی بیندازید به وضعیت اقتصادی اجتماعی یونان. حتمن به حرف‌های مادربزرگ من ایمان می‌آورید.

نیاکان یونانی با این فکر کردن‌هایشان علاوه بر خشکاندن مغز، ریشه یونانی‌ها را هم سوزانده‌اند.

 تازه بگذریم از اینکه یونانی‌ها مجسمه‌هایی ساخته‌اند که آدم رویش نمی‌شود با خانواده برود ببیندشان. و همین دلیل برای اینکه آنجا سفارت نداشته باشیم کافی است. اما متاسفانه دولت تصمیم گرفته یک سفارت هم در آنجا داشته باشیم. ما هم که زورمان نمی‌رسد مقابل‌اش بایستیم. به نظر من این نتیجه همان تفکر مغز خشک‌کنی است که قبلن برایتان گفتم. حالا کجاست این سیاستمدارانی که به حکمت سخنان مادربزرگ من پی ببرند.

دولت علاوه بر افتتاح سفارت، یک عدد سفیر خیلی شیک و مجلسی هم فرستاده که از ما در یونان نمایندگی کند. و از آنجا که دولت متفکر ما خیلی به هارمونی سفیر و کشوری که به آنجا می‌فرستد اهمیت می‌دهد، بعد از مدت‌ها تحقیق و بررسی بهترین گزینه را انتخاب کرده و سفیری به آنجا فرستاده که خود یونانی‌ها در برابر قدمت و باستانی بودنش زانو زده‌اند.

البته امکان زانو زدن سفیر ما هم بود که چون خوبیت نداشت سفیر مسلمان جلو یک عده کافر این کارها را بکند، دولت در نهایت دوراندیشی ایشان را با یک عصا به عنوان سلاح مدیریتی تجهیز و مسلح کرده است.

به نظرم ایشان با یک قرن تجربه و همان عصا می‌تواند یونان و تمامی تاریخ‌اش را تحت تاثیر قرار دهد. چون شایعاتی است که می‌گوید این عصا همان عصای حصرت موسی است که بعد از قرن‌ها دوباره پیدا شده و اکنون قرار است به منظور شکافتن دریای سیاه و باز شدن راه مهاجران افغان به سرزمین‌های موعود، از آن استفاده شود.

فقط امیدواریم سفیر عزیز ما قبل از استفاده از خصوصیات جادویی عصا، آموزش‌های لازم را ببیند که مثلن در جایی که باید دریا را برای مسافران بشکافد هول نشود و اژدها را احضار نکند!

گزنه/ طنز راه مدنیت

فرشته حسینی

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا