گزارش

مدال‌آور المپیک افغانستان؛ مربی تیم ملی نیوزیلند

روح‌الله نیکپا، مدال‌آور تکواندوی افغانستان به‌دلیل کارایی خوب‌اش به‌عنوان مربی تیم ملی تکواندوی نیوزیلند گماشته شد که به‌نام (New Zealand Taekwondo High Performance Team) یاد می‌شود.

ادارۀ تکواندوی نیوزیلند با نشر اعلامیه‌ایی گفته که نیکپا مسوولیت هدایت تیم ملی نیوزیلند و تمرین‌های این تیم را برای بازی‌های المپیک۲۰۲۴ به‌عهده خواهد داشت.

روح‌الله نیکپا در برگۀ رخنامه‌اش نوشته: «من واقعا مفتخرم که از سوی فدراسیون تکواندوی نیوزیلند به‌عنوان مربی تیم ملی تکواندوی نیوزیلند گماشته شده‌ام.»

او افزوده: «من متعهدم که مهارت‌ها و دانش خود را ارائه دهم تا تیم خود را به درجه‌های بالاتری هدایت کنم و همه با هم برای تکواندوی نیوزلند تاریخ‌سازی کنیم.»

نیکپا ضمن سپاس‌گزاری از سپرده‌شدن این مسوولیت به وی، اظهار خوشحالی کرده که می‌تواند با همه این سفر را به سمت «تکواندوی نیوزلند، تکواندوی جهان» آغاز کند.

هم‌چنین جین کیون اوه؛ رییس ادارۀ تکواندوی نیوزیلند گفته: «این فرصتی شگفت‌انگیز برای تکواندو در نیوزیلند است تا بتواند چنین منبع بسیار با استعداد را در کنار خود داشته باشد. نیکپا در محافل تکواندو در سراسر جهان به‌عنوان یکی از ورزشکاران برتر شناخته شده و ما بسیار خوش‌شانس هستیم که او را به‌عنوان مربی تیم ملی با عملکرد عالی با خود داریم.»

قرار است که گزینش افراد برای تیم ملی تکواندوی نیوزیلند در استدیوم بارفوتو تامپسن (Barfoot and Thompson) در شهر اوکلند روز شنبه ۱۹ آگوست برگزار شود. ادارۀ تکواندوی نیوزیلند گفته که ورزشکاران از سراسر این کشور برای راه‌یابی به فهرست «برنامۀ با عملکرد بالا» و حضور در مسابقات انتخابی المپیک سال آینده رقابت خواهند کرد.

روح‌الله نیکپا در حالی مربی تیم ملی تکواندوی نیوزیلند گماشته شده که هفت‌ماه تا آغاز مقدماتی بازی‌های المپیک۲۰۲۴ پاریس باقی مانده است.

افغانستان در حال حاضر تحت کنترل گروه ط.البان است و کمیتۀ بین‌المللی المپیک (IOC) روز چهارشنبه 21جون، پس از جلسۀ هیات اجرایی خود اعلام کرده بود که از محدودیت‌های این کشور در ورزش «بسیار نگران» است.

IOC هشدار داده که تصمیم نگرفته آیا افغانستان در المپیک2024 پاریس حضور خواهد داشت یا خیر و خواستار «پیشرفت قابل توجه» برای تضمین دسترسی بیشتر زنان و دختران جوان به ورزش شده است.

روح‌الله نیکپا؛ نمایندۀ افغانستان در بازی‌های المپیک۲۰۰۸و۲۰۱۲ بود. او در هر دو مسابقه مدال‌های برنز را کسب کرد. در واقع او اولین مدال‌آور المپیک افغانستان در سال۲۰۰۸ شد و با غلبه بر مارتین استمپر از بریتانیا در سال2012، دومین مدال برنز را به دست آورد.

نیکپا در حال حاضر با همسر و دخترش در اوکلند نیوزیلند زندگی می‌کنند.

او در کودکی مجبور شد کشورش را ترک کند و خانواده‌اش در جریان جنگ داخلی از کابل فرار کرد و در کمپ پناهندگان در ایران مستقر شوند.

نیکپا در مورد وضعیت کشور خود گفته است: «دیدن وضعیتی که مردم دارند آسان نیست. من نمی‌خواستم افغانستان را ترک کنم، هیچ کس دوست ندارد وطن خود را ترک کند. امیدوارم روزی همه‌چیز تغییر کند و کشوری امن داشته باشیم و شاهد آرامش در کشور خود باشیم.»

یلدا طاهری

 

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا