گزارش

«احمد هنایش در وضعیت بهتری است»

مدنیت مدیا: رادیو آزادی رسانهٔ کارفرمای احمد هنایش گزارش داده که وضعیت این خبرنگار افغان که در اسلام‌آباد هدف یک سوءقصد قرار گرفته بود، اکنون بهتر )قناعت‌بخش( است.

هنایش روز گذشته از سوی افراد مسلح ناشناس در پایتخت پاکستان هدف یک سوءقصد قرار گرفت و به‌شدت زخمی شد.

گفته می‌شود جراحات آقای هنایش از ناحیهٔ سر سطحی است و تنها نیاز است گلولهٔ باقی‌مانده در پایش با یک جراحی بیرون آورده شود.

پیش از هنایش، میرویس خاورین، رییس سابق تلویزیون مجلس سنای افغانستان نیز در یک سوءقصد در اسلام‌آباد از سوی افراد مسلح ناشناس زخمی شده بود.

شمار زیادی از خبرنگاران پس از سقوط افغانستان در 24 اسد 1400 به کشورهای همسایه و بیشتر پاکستان و ایران متواری شده‌اند.

گفته می‌شود شمار زیادی از خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و جامعهٔ مدنی نزدیک به سه‌سال است که به امید رسیدن به مکانی امن کشور را ترک گفته و در اسلام‌آباد پاکستان در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

آقای هنایش یکی از این خبرنگاران می‌باشد که سال‌ها با رادیو آزادی کار کرده است.

این درحالی‌ست خبرنگارانی که در پاکستان به سر می‌برند با این وجود که از مصونیت لازم امینتی برخوردار نیستند درعین حال با مشکلات جدی مالی نیز درگیرند.

سوءقصد به جان احمد هنایش را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است. منابع رسمی در پاکستان نیز در این مورد چیزی نگفته است. پولیس پاکستان صرفا گفته که قضیه زیر بررسی قرار دارد.

از آگوست ۲۰۲۱ تا کنون روزنامه‌نگاران آزاد و فعالان رسانه‌ای بی‌شماری در جستجوی یک مکان امن از افغانستان خارج شده‌اند، اما اکثر آن‌ها تا هنوز در بی‌سرنوشتی، سرگردانی و آيندهٔ نامعلوم روزگار می‌گذرانند. با این حال شکایت‌هایی از این هم وجود دارد که برخی افراد موظف در سازمان‌ها و نهادهای حامی روزنامه‌نگاران در حمایت و تایید خبرنگاران در معرض خطر کاملا جانب بی‌طرفی را رعایت نکرده‌اند. این مساله باعث شده افراد بسیاری به جای خبرنگاران نیازمند مورد حمایت قرار بگیرند و به کشورهای امن برسند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا