دیاسپوراگزارش

«من رویاهایم را رها نمی‌کنم»

راه مدنیت: من رویاهایم را رها نمی‌کنم؛ عنوان مسابقه استعدادیابی میان جامعه مهاجران در شهر تورین ایتالیا بود که به تاریخ -15 جون 2023 از طرف انجمن “Mosaico” برگزار شد. این مسابقه به هدف شناسایی و حمایت از خلاقیت و توانایی هنرمندان و آفرینشگران برگزار شد که شاعران و نقاشان مهاجر در آن شرکت کرده بودند.

پروانه کبریت؛ خبرنگار، کنش‌گر اجتماعی و فعال حقوق زنان که نقاش نیز است، در این مسابقه شرکت کرد. اثر نقاشی او که اعتراض زنان در جامعه دینی و مردسالار را نشان می‌دهد، برنده بخش نقاشی برنامه مذکور گردید.

به باور پروانه، اثر هنری نشان‌دهنده احساس و اندیشه عمیق انسانی است که به بهترین شکل ممکن آرزوها و تخیلات ناب بشری را به تصویرمی‌کشد و در نهایت در ذهن و قلب جامعه ماندگار می‌گردد.

پروانه نقاشی را به‌عنوان راه و روش اعتراضی می‌داند که می‌توان از آن طریق علیه جامعه افراط‌گرا و زن‌ستیزی مبارزه کرد. از این‌که اثر او وضعیت اخیر جامعۀ رو به زوال افغانستان را نشان می‌دهد، مورد توجه داوران قرار گرفته است.

پروانه کبریت می‌گوید، «از کودکی به نقاشی علاقه‌مند بوده و آن را نیز در هجرت آموخته است، زمانی که در نوجوانی به‌عنوان مهاجر در پاکستان زندگی می‌کرده، شروع نموده است به یادگیری و تمرین هنر نقاشی که امروز آن تلاش‌ها و ریاضت‌ها برایش در فصل دیگر از مهاجرت «جایزه» آورده است.»

پروانه از جامعه و محیط زندگی در افغانستان شاکی است که کار هنری و اعتراضات او مورد خشم و انتقاد قرار می‌گرفت و سنتی هم‌واره آرزوها و تلاش‌هایش را پس می‌زد، از این‌که در حال حاضر در کشور ایتالیا زندگی می‌کند و زمینه رشد و تلاش وجود دارد و جامعه حامی استعداد و خلاقیت اوست، احساس خوش‌حالی می‌کند که از طرف نقاشان و هنرمندان بزرگ ایتالیایی مورد تشویق و حمایت قرار گرفته است.

پروانه کبریت در واقع خودش را در زیر همین عنوان مسابقه «من رویاهایم را رها نمی‌کنم» پیدا می‌کند که می‌گوید، هرگز از رویاها و آرزوهایش دست برنمی‌دارد و برای رسیدن به اهدافش به مبارزه و اعتراض به صورت هنری و غیرهنری ادامه خواهد تا سهمی داشته باشد در توسعه و رشد آزادی و برابری برای جامعه افغانستان به‌ویژه برای زنان که فعلا در زندان بزرگی به نام وطن زندگی می‌کنند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا