خبر

اعطای جایزۀ شجاعت «لوتر» به ظریفه غفاری

راه مدنیت: به گزارش مجله اشپیگل آلمان، «ظریفه غفاری، فعال حقوق زنان، جایزۀ لوتر “کلام بی‌باک” را به‌دلیل فعالیت‌اش به‌عنوان اولین شهردار زن در یک ولایت افغانستان دریافت می‌کند. این جایزه که ارزش آن 10هزار یورو است، هر دوسال یک‌بار توسط انجمن 16شهر لوتری آلمان -جایی که مارتین لوتر؛ کشیش اصلاح‌طلب در آن کار می‌کرد- اهدا می‌شود.»

اشپیگل نوشته است که «ظریفه غفاری از سال 2018 تا 2021 به عنوان اولین شهردار زن در یک ولایت افغانستان خدمت کرد. پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان، او به آلمان گریخت. اکنون او به دلیل تعهد سیاسی خود مورد تجلیل قرار گرفته است.»

در این گزارش، توماس کامینسکی؛ شهردار شهر تورینگن اشمالکالدن، و لرد شهردار آدولف کسل از ورمز پس از جلسه هیات داوران در اشمالکالدن گفته‌اند که تصمیم برای اهدای جایزه به ظریفه غفاری به‌عنوان برنده به اتفاق آرا گرفته شده است. مراسم اهدای جوایز نیز قرار است در 15اپریل 2023 در همان‌جا برگزار شود.

کامینسکی افزوده که «پنج نامزد شایستۀ دریافت این جایزه بودند. اما عامل تعیین‌کننده برای این تصمیم این بود که غفاری 30ساله از همدلی و همبستگی بسیار خاصی برخوردار است. او از سال2018 تا 2021 به‌عنوان اولین شهردار زن در ولایت میدان وردک افغانستان خدمت کرد. در آنجا او به‌طور عمده برای حمایت از زنان افغان و حقوق آنان در مبارزات انتخاباتی و مشارکت آنان فعالیت کرده است. برای مثال با باز کردن بازاری فقط برای زنان و ایجاد شغل برای آنان.»

به گزارش اشپیگل، پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در تابستان2021، غفاری توانست به همراه خانواده خود به آلمان فرار کند. «از اینجا، این زن جوان روشنفکر همچنان صدای خود را برای حقوق بشر در افغانستان و جهان بلند می‌کند.»

به نوشته اشپیگل، «برای یادبود از شجاعت مدنی لوتر (1483 تا 1546) که با تزهای خود علیه فساد کلیسا، پاپ و امپراتور را به چالش کشید، این جایزه به افراد شجاع اهدا می‌شود. سال گذشته، ورونیکا زپکالو، سوتلانا تیچانوفسکایا و ماریا کولسنیکووا از بلاروس، فعالان حقوق مدنی، به نمایندگی از جنبش دموکراسی در کشورشان جایزه لوتر را دریافت کردند.»

یلدا طاهری/ کابل
لینک منبع: 
https://www.spiegel.de/politik/deutschland/afghanistan-frauenrechtlerin-zarifa-ghafari-wird-mit-lutherpreis-geehrt-a-36d7fd4c-6ec6-4ca6-b894-d2295c273c68

 

 

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا