مقالات

جاستین ‌ترادیوی افغانستان!

من هر وقت به عکس‌های داکتر عبدالله می‌بینم، با خودم می‌گویم درد و بلای ایشان بخورد به فرق سر تک تک آدم‌های دیگر دولت وحدت ملی و حتا شما خواننده محترم (اگر مرد استید!).

یک لباس پوشیدن این آقا می‌ارزد به کل اروپا و امریکا و بقیه جاهایی که برای خرید لباس‌هایش می‌رود. هرچند گاهی چیزهایی می‌پوشد که آدم را یاد خدابیامرز، مایکل جکسن، می‌اندازد، ولی باز هم همین‌که با پیراهن و تنبان رفت و آمد نمی‌کند، جای شکر دارد.

فکر نکنید من آدم غرب‌زده‌یی هستم و به لباس ملی احترام ندارم، اما خُب لباس ملی جایگاه خاصی دارد و در امور کثیفی مثل سیاست نباید از آن استفاده کرد. بالاخره آدم مجبور است در سیاست دروغ بگوید، کلاه این را بردارد، روی کله دیگری بگذارد. مردمش را بفروشد و کارهای دیگری که، خوب نیست لباس ملی تن آدم باشد و این کارها را بکند.

به هر حال گذشته از این‌که آقای عبدالله خیلی خوش‌تیپ است و یک‌تنه مرزهای  مد و فیشن کشور را تغییر داده است، بسیار مدافع حقوق زن و طرفدار مشارکت ما در صحنه اجتماع هم هست و از این نظر با جاستین ترادیوی فمنیست؛ نخست‌وزیر کانادا (محبوب قلب‌های تمام زنان جهان)  برابری می‌کند.

ایشان فرموده‌اند که: در کنار هر والی مرد، باید یک معاون زن هم حضور داشته باشد. یادم آمد  که در دوران کودکی وقتی داشتیم میوه یا خوراکی‌ها را باهم تقسیم می‌کردیم، سیستم (یکی مال من، یکی مال تو) از پرطرفدارترین و عادلانه‌ترین نوع تقسیم‌ها بود. فقط یک اشکال داشت. معمولن کسی که تقسیم‌کننده بود، میوه‌های درشت‌تر را با عنوان «مال من» برمی‌داشت و میوه‌های خراب یا کوچک‌تر را به عنوان «مال تو» به بقیه می‌داد و همه هم راضی و خوشحال می‌شدند.

 نمی‌دانم چرا این خاطرات بی‌ربط یادم آمد، ولی امیدوارم آقای عبدالله یادش باشد که ما هم یادمان است که موضوع از چه قرار بود!

از طرف دیگر شاید مردم عقل‌شان نرسد که این پست معاونیت قسمتی از جاذبه‌های توریستی والی نیست و فکرهای عجیب و غریب بکنند که چرا حتمن باید معاون «خانم» باشد؟ استغفرالله ربی و اتوب الیه!

اما آیا بهتر نیست برای شفاف‌سازی و روشن کردن اذهان عمومی به جای مردانه و زنانه کردن پست‌ها، اداره‌ها را بین مسوولان زن و مرد نصف کنیم و بر اساس مردانه و زنانه بودن اداره‌ها، مراجعه‌کنندگان را هم نصف کنیم؟ به این شکل هم دموکراسی و حقوق زن از ما راضی خواهند بود و هم  اسلامیت و افغانیت!

گزنه/ طنز روزنامه راه مدنیت

فرشته حسینی؛ روزنامه‌نگار

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا