خبر

عضو مشرانوجرگه: «دولت مرزها را به روی طالبان باز گذاشته است»

تعدادی از فعالان مدنی، بزرگان قومی و اعضای مشرانو جرگه جمعه ۳۰ میزان در کنفرانسی مطبوعاتی نگرانی‌های خود را از اوج‌گیری دوبارۀ ناامنی‌ها و عدم توجه به بی‌جاشد‌گان کندز ابراز کردند.

غلام محی‌الدین صاحب‌زاده؛ فعال مدنی در ولایت کندز گفت‌: طالبان در کندز درست پاک‌سازی نشده، آن‌ها می‌خواهند که دوباره شهر کندز را تصرف کنند.

وی تصریح نمود: طالبان در چند کیلومتر شهر کندز در چپرمند، چرخ‌‍‌‌آب، ملاسردار، زاخیل، زرخرید و سه‌درگ عملن گشت و گزار می‌کنند.

او افزود: دولت فقط شهر کندز را در تصرف خود درآورده است، اما در اطراف شهرهمچنان طالبان حضور دارند.

این فعال مدنی می‌گوید که اگر دولت توجه نکند، مردم کندز در مقابل آن‌ها قرار خواهند گرفت.

سناتور گلالی اکبری؛ عضو مشرانو جرگه گفت که حوزه‌های پولیس از طرف شب سقوط می‌کنند؛ اما کسی از دولت مرکزی صدایش بالا نمی‌شود که مردم کندز در خطر است.

وی افزود: نیروی‌های امنیتی تجهیزات و امکانات برای مبارزه با  دشمن را ندارند.

او خاطرنشان کرد: «اقدام دولت زمان شروع می‌شود که شهر کندز سقوط می‌کند، اداره‌های دولتی به آتش کشیده می‌شوند و طالبان دارایی‌های مردم را با خود می‌برند.»

او علاوه کرد: دولت مرکزی در جنگ کندز مقصر است و از مردم کندز باید معذرت‌خواهی کند.

خانم اکبری اظهار نمود: دولت مرزها را به روی طالبان باز گذاشته است. وی علاه کرد: « دولت اراده جدی برای مبارزه با طالبان ندارد؛ اگر ارادۀ وجود دارد چرا بر مرزها کنترول ندارد. روزانه ده‌ها نفر از گروه طالبان به بدخشان می‌آیند و از آنجا به تمام شمال تقسیم می‌شوند.»

کاکوجان نیازی؛ رییس اتحادیه‌های صنفی نیز گفت که این از ضعف نیروی‌های امنیتی است که در حالت دفاعی قرار دارند؛ آن‌ها حملات تعرضی خویش را داشته باشند تا طالبان نتوانند آمادگی حمله دوباره پیدا کنند.

اشتراک‌کنندگان این همایش از وضعیت بی‌جاشدگان کندز نیز ابراز نگرانی کردند که وزارت مهاجرین نه در کابل و نه در جاهای دیگر به آن‌ها توجه کرده است.

این معترضان افزودند که دولت با بی‌جاشدگان طالب‌گونه رفتار می‌کند؛ نه وزارت مهاجرین و نه‌ کمیته اضطرار بر حوادث برنامه درست و عملی برای بی‌جاشدگان نداشته‌اند.

راه مدنیت/ رضا صدر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا