مقالات

خواب بهتر؛ رابطۀ جنسی بیشتر

منبع: سی‌ان‌ان/ یان کرنر

ترجمه: زهرا بهره‌مندی

اگر فکر می‌کنید برای رابطه جنسی خیلی خسته هستید، بدانید که شما تنها نیستید. طبق یک مطالعه وسیع در امریکا، گزارش شده که زنان بالای ۵۰سال که کمتر از هفت ساعت خواب دارند، در مقایسه با هم‌سالان خود که بیشتر می‌خوابند، از نظر جنسی کمتر فعالیت دارند؛ این مساله با افزایش سن افزایش می‌یابد.

اختلالات در خواب همچنین می‌تواند در رابطه جنسی تداخل ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مردان مبتلا به نفس‌تنگی انسدادی خواب (وضعیتی که فرد دچار خروپف و مشکلات تنفسی می‌شود)، احتمالا به دلیل تولید مقادیر کمتری از تستوسترون سطح فعالیت جنسی کمتری دارند. آپنه خواب همچنین می‌تواند خطر مشکلات قلبی عروقی را که ممکن است به اختلال عملکرد جنسی مربوط باشد، افزایش دهد.

اما به نظر می‌رسد عکس این قضیه نیز صادق باشد: مطالعه اخیر دیگری که به بررسی خواب و رابطه جنسی در محصلان پرداخت، نشان داد برای کسانی که در روابط عاشقانه قرار دارند، هر ساعت اضافی که می‌خوابند برابر است با میل جنسی بالاتر، واژن مرطوب‌تر و روان‌تر و افزایش ۱۴درصدی نشاط در صبح روز بعد. بانشاط بودن در روز بعد احتمالا به این دلیل است که یک خواب خوب باعث می‌شود که سرحال، آرام و پرانرژی باشید؛ همه اینها برای رابطه جنسی مهم هستند.

دبی هربنیک، پوهنیار دانشگاه اندیانا و رییس انجمن امریکایی مربیان، مشاوران و درمانگران جنسی گفت: «این نوع تحقیقات انجام‌شده بر اساس تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که شیوه زندگی افراد بر زندگی جنسی آنها تاثیر می‌گذارد.»

میزان غذا خوردن، ورزش و استرس همچنین می‌تواند بر رفتار جنسی، میل جنسی و علاقه به رابطه جنسی تاثیر بگذارد، اما خواب یکی از مقوله‌های مهم است که تا حد زیادی در کنترول  ماست.

هربنیک توضیح می‌دهد: «داکتر آلفرد کینزی سال‌ها پیش در کتاب‌های خود به این نکته اشاره کرده بود و تحقیقات جدیدتر نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشرشده در مجله طب جنسی نشان داد که نفس‌تنگی خواب با مشکلات جنسی از جمله اختلال نعوظ و مشکلات جنسی شایع ارتباط دارد. تحقیقات دیگر نشان داده که یکی از اثرات بی‌شمار یائسگی بر زندگی جنسی، کمبود خواب (مثلا به دلیل تعریق شبانه) است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد زنانی که شب‌ها بیشتر می‌خوابند احتمالا روز بعد میل جنسی شدیدتری خواهند داشت. واضح است که رابطه جنسی و خواب رابطه تنگاتنگی دارند.»

اگرچه برخی از زوجین ممکن است به جای تایید مشکلات عمیق‌تر در روابط، خستگی را بهانه‌یی برای نداشتن رابطه جنسی عنوان کنند، اما همیشه این طور نیست.

لوری مینتز، استاد صحت روانی در دانشگاه فلوریدا می‌گوید: «خستگی بیش از حد دلیل اصلی است که زنان برای کاهش میل خود برمی‌شمارند. تعداد زیادی از زنان می‌گویند که مساله اصلی آنها فقط فقدان علاقه به رابطه جنسی است و نه برخی از مشکلات قریب‌الوقوع در روابط.»

مطمینا، اگر در خوابیدن صرفه‌جویی کرده‌اید و احساس ماندگی و بدخویی می‌کنید، احتمالا جای یک رابطه عاشقانه در لیست کارهای شما خالی است.

از قضا، تشنگی جنسی می‌تواند خواب را بدتر کند و شما را برای یک چرخه معیوب کج‌خلقی آماده کند. به این دلیل که رابطه جنسی به ما کمک می‌کند تا تمدد اعصاب پیدا کنیم، آرام شویم و به خواب برویم. حکایت تکراری مردی که بلافاصله بعد از رابطه جنسی چرت می‌زند را به خاطر می‌آورید؟ این مساله تا حدودی واقعی است، هم در مورد مردان و هم در مورد زنان.

دلایل آن عمدتا ماهیت کیمیاوی دارند. بدن ما پس از ارگاسم مقدار قابل توجهی از «هورمون نوازش» یا اکسی توسین آزاد می‌کند که سطح هورمون استرس یا کورتیزول را کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث آرامش عمیق می‌شود.

رابطه جنسی همچنین دارای مزایای خاص برای یک جندر است. راشل نیدل، داکتر صحت روانی، عضو هیات مدیره موسسه مدرن سکس‌درمانی تشریح می‌کند: «برای زنان، سطح استروژن بعد از رابطه جنسی افزایش می‌یابد، که می‌تواند مرحله REM را به منظور خواب عمیق‌تر افزایش دهد. در مردان، هورمون پرولاکتین پس از ارگاسم ترشح می‌شود که با خواب‌آلودگی مرتبط است.»

رابطه جنسی و خواب ممکن است از راه‌های دیگری نیز مرتبط باشند. لارنس سیگل، متخصص سکسولوجی بالینی و مربی مسایل جنسی در موسسه انکشاف خانواده سیج می‌گوید: برای این که بتوانیم بخوابیم، باید رها شویم. رابطه جنسی چنین چیزی است، به خصوص برای زنان، که به طور معمول برای داشتن ارگاسم نیاز به آرامش دارند.

وی می‌افزاید: «بسیاری از افراد نوعی اختلال خواب را تجربه می‌کنند که در آن سیستم دفاعی آنها به محض آن که شخص می‌خواهد بخوابد، شروع به فعالیت می‌کند. فرد از مرز خواب برمی‌گردد و کاملا هوشیار می‌شود. به دلیل ترشح آدرنالین، قلب سریع‌تر می‌زند و کورتیزول در رگ‌ها جاری می‌شود.» او توضیح می‌دهد: « در جریان سال‌ها تجربه بالینی، من ارتباطی را بین گزارش این نوع اختلال خواب و گزارش عدم توانایی در ارگاسم مشاهده کرده‌ام.»

بنابراین چگونه می‌توانید چرخه خواب کم/ سکس کم را بشکنید؟

ابتدا توصیه می‌کنم این اقدامات اولیه را برای ارتقا سطح صحی خواب انجام دهید: اطمینان حاصل کنید که تشک و بالش شما راحت است؛ حداقل یک ساعت قبل از خواب چراغ‌ها را کم کنید؛ اگر در اتاق خواب سروصدا است از دستگاه نویز سفید استفاده کنید؛ سعی کنید از تلیفون‌های هوشمند، تبلت یا سایر وسایل الکترونیکی خود در رختخواب استفاده نکنید. نوری که از آنها ساطع می‌شود می‌تواند در خواب اختلال ایجاد کند.

مطابق گفته آماندا پاسچیوکو، درمانگر مسایل جنسی، ازدواج و فامیل، «اطمینان حاصل کنید که استفاده از وسایل الکترونیکی مانعی برای صمیمیت بین شما نیست، این یک تاکتیک معمول انحرافی برای افرادی است که ممکن است نسبت به رابطه جنسی احساس اضطراب کنند.» اگر فکر می‌کنید مساله‌یی در خواب شما خلل ایجاد می‌کند، به داکتر مراجعه کنید.

سرانجام، بهترین توصیه برای بهبود زندگی سالم جنسی این است که این کار را انجام دهید، حتی اگر خسته باشید. ممکن است برخی برنامه‌ریزی‌ها نیاز داشته باشد، اما در طولانی‌مدت می‌تواند نتیجه دهد.

مینتز می‌گوید: «من توصیه می‌کنم که زوجین روابط جنسی مقرر یا برنامه‌ریزی شده داشته باشند. زمان‌هایی را انتخاب کنید که خستگی بسیار زیاد نیست. داشتن برنامه همچنین باعث کاهش مشکل معمول و آشنای بین زن و مرد می‌شود، هنگامی که یک نفر سکس می‌خواهد و دیگری برای برقراری رابطه جنسی، بیش از حد خسته است.»

اگر ترجیح می‌دهید کارها را آسان بگیرید، این هم خوب است. فرانسی ال استون، سکس تراپیست، پیشنهاد می‌کند: «شما می‌توانید به شریک زندگی خود بگویید: «من یک روز طولانی داشتم و خسته شده‌ام؛ می‌شود امشب فقط همدیگر را بغل کنیم؟» این آغوش گرفتن به آزادسازی اکسی توسین کمک می‌کند، که ممکن است منجر به رابطه جنسی شود و باعث استراحت شبانه خوب شود. در بدترین حالت، شما همدیگر را در بغل می‌گیرید و احساس نزدیکی می‌کنید. برای من این یک نتیجه برد-برد و به نفع دو طرف است.»

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا