روایت

یک نام گمنام

حادثۀ خونین کاج، قلب بشریت را به درد آورد و در روزگار کرختی جمعی، جهان را تکان داد. خون دختران کاج همه را به شور آورد و محور همبستگی جهانی برای عدالت و صدای واحد جهانی برای حق حیات شد.

وجدان‌های بیدار و دل‌های دردآشنا از گوشه و کنار جهان به هر نحوی گوشه‌ای از غم سنگین کاج به خون‌افتاده را از روی دوش خسته خانواده کاج برداشتند و در آن زمانه بی‌پناهی در کنارشان ایستادند. نام آن توده عظیم از انسان‌های شریف و گمنام در خاطره‌ها و یادها جاودانه و گرامی خواهد ماند.

داکتر کامران (کاظم) مقصودی کی از این نام‌های گمنام است. این داکتر جوان و دردمند در اولین روز حادثه، از صفحه فیسبوکش اعلان کرد که آماده است تا در حوزۀ تخصص خودش زخمی‌های کاج را به‌طور رایگان تداوی کند.

او در جریان روزهای سخت و نفس‌گیر با صبوری و صداقت رگ‌های حیات زخمی‌های کاج را به هم پیوند می‌زد تا خون زندگی دوباره در شریان بدن‌های سوخته و زخمی دختران کاج جریان پیدا کند.

این جراح جوان با همکاری دیگر همکاران گمنامش داوطلبانه و رایگان  37نفر از مجروحان کاج را تحت درمان قرار داد، 12نفر را بستر نمود و 8 نفر را عملیات کرده است که نتیجه عملیات‌های انجام‌شده رضایت‌بخش است. او همچنین زمینه اعزام یکی از مجروحان را برای تداوی پیشرفته‌تر به خارج از کشور فراهم نموده است.

داکتر کامران (کاظم) مقصودی در سال1369 در برجیگی ولسوالی ناهور ولایت غزنی چشم به جهان گشوده است. مکتب را در لیسه عالی حبیبیه کابل به پایان رساند و از طریق کانکور سراسری در سال1386 وارد دانشکده طب معالجوی دانشگاه طبی کابل شده است. وی پس از فراغت از دانشکده طب، دوره تحصیلات تخصصی‌اش را در سال1393 در رشته جراحی مغز و ستون فقرات در شفاخانه کدری علی‌آباد آغاز کرد و در سال1397 دوره تخصصی را به پایان می‌‎رساند و در سال2018 شامل برنامه فیلوشیپ یک‌ساله جراحی ستون فقرات در دانشگاه BLK کشور هندوستان می‌گردد.

این متخصص جوان در کنفرانس بین‌المللی ANSIM که در سال2019 در شهر بمبیی هندوستان برگزار گردید، برندۀ جایزه جوان‌ترین جراح اعصاب شناخته می‌شود.

داکتر مقصودی در سال1397 شامل کادر علمی دانشگاه کاتب گردید و تا اکنون در این دانشگاه مشغول تدریس می‌باشد. مقصودی در سال‌های 2020 و 2021 شف بخش جراحی اعصاب شفاخانه دولتی محمدعلی جناح بود و در حال حاضر شف بخش جراحی و تراماتولوژی شفاخانه معالجوی کاتب می‌باشد.

داکتر مقصودی برای کمک به قشر ناتوان و آسیب‌پذیر جامعه، کلینیک صحی کاتب را در یکی از دوردست‌ترین نقاط غرب کابل ایجاد کرده است و روزانه به تداوی بیماران می‌پردازد.

حسین ریحانی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا